Araç değer kaybı hesaplamasında dikkat edilecek hususlar…!

1- MİNİ ONARIM İLE GİDERİLEBİLEN BASİT KAPORTA, PLASTİK TAMPON/PARÇA ONARIMLARI, CAM, RADYO/TEYP, LASTİK, HAVA YASTIĞI, JANT, MEKANİK, ELEKTRİK, ELEKTRONİK VE DÖŞEME AKSAMI HASARLARI TEMİNAT DIŞIDIR. BU SEBEPLE PLASTİK OLAN ÖN VE ARKA TAMPON HASARLARI DEĞER KAYBI HESAPLAMASINDA DİKAKATE ALINMAMAKTADIR.

2- ANA İSKELET VE ŞASİDE HASAR OLMAKSIZIN, VİDALI PARÇALARDA YAPILAN ONARIM/DEĞİŞİM İLE GİDERİLEBİLEN HASARLAR TEMİNAT DIŞIDIR. ARACIN SADECE CİVATALI PARÇALARINDA HASAR VAR İSE DEĞER KAYBI HESAPLAMASINDA BİR DEĞER ÇIKSA DA TEMİNAT DIŞI OLACAKTIR.

3- ARACIN KAZA ANINDAKİ RAYİÇ DEĞERİNİN %25 İNİ AŞAN DEĞER KAYBI TALEPLERİ TEMİNAT DIŞIDIR. ( BU MADDEDE DÜZENLENEN SINIR BİR ARAÇ İÇİN TALEP EDİLECEK TOPLAM DEĞER KAYBI LİMİTİ OLUP DAHA ÖNCEDEN ÖDENEN DEĞER KAYBI TAZMİNATLARI LİMİTTEN MAHSUP EDİLİR.)

4-KAZA TARİHİ İLE İHBAR TARİHİ ARASINDA ARAÇ ÜZERİNDE MÜLKİYET DEĞİŞİKLİĞİ OLAN ARAÇLAR İLE İLGİLİ TALEPLER TEMİNAT DIŞIDIR. DOLAYISI İLE KAZA TARİHİNDEN SONRA SİGORTA ŞİRKETİNE DEĞER KAYBI MÜRACAATI YAPILMADAN ÖNCE SATIŞI YAPILAN ARAÇLAR İLE ALAKALI DEĞER KAYBI TALEPLERİ TEMİNAT DIŞI OLMAKTADIR.

5- ÇEKME BELGELİ VEYA HURDA BELGELİ İŞLEM GÖRMÜŞ ARAÇLAR İLE ALAKALI DEĞER KAYBI TALEPLERİ TEMİNAT DIŞIDIR. BU SEBEPLE DEĞER KAYBI HESAPLAMASI SONUCUNDA HERHANGİ BİR DEĞER ÇIKMIŞ OLSA DAHİ TEMİNAT DIŞI OLMASI SEBEBİ İLE SİGORTA ŞİRKETİNDEN TAZMİNİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

6-KISA SÜRELİ KİRALIK ARAÇLAR, TAKSİ, DOLMUŞ, UZUN SÜRELİ ( BİR YIL VEYA DAHA UZUN) KİRALIK ARAÇLARDA EKSPER TARAFINDAN HESAPLANAN DEĞER KAYBI TUTARININ %50’SİNİ AŞAN TALEPLER, TEST ARACI, KOLEKSİYON VE ANTİKA SAYILAN ARAÇLARDAKİ HASAR SEBEBİ İLE YAPILAN DEĞER KAYBI TALEPLERİ TEMİNAT DIŞIDIR.

(YUKARIDAKİ BİLGİLER TRAFİK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI EK 1 DE BELİRTİLEN TEMİNAT DIŞI HALLER BÖLÜMÜNDEN ALINMŞ OLUP HERHANGİ BİR UYUMSUZLUK DURUMUNDA TRAFİK SİGORTASINDA BELİRTİLEN MADDELER GEÇERLİDİR.)

 

!!!! DEĞER KAYBI HESAPLAMA BUTONU ORTALAMA BİR  FİKİR VERME AMAÇLI OLUP ARAÇ DA DEĞER KAYBI OLUP OLMAYACAĞI VEYA NET DEĞER KAYBI RAKAMI TARAFIMIZCA YAPILAN İNCELEME VE HESAPLAMALAR NETİCESİ BELİRLENECEKTİR. AKSİ İDDİALAR VE İLERİ SÜRÜLECEK TALEPLER TARAFIMIZCA KABUL EDİLMEYECEKTİR.

 

!!!! DEĞER KAYBI HESAPLAMASINDA ARAÇ ÜZERİNDE BULUNAN SAÇ AKSAM BAZ ALINMAKTADIR. BU SEBEPLE DEĞER KAYBI HESAPLAMASINDA TAMPON, PANJUR, FAR GİBİ PLASTİK PARÇALARI DİKKATE ALMAYINIZ.